Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi
ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK DESTEK EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ

Vişnelik Mh. Yenibahçeler Sk. No:26
Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi
saimbaysal26@hotmail.com
0222 221 45 20 - 0505 890 83 28

Anadolu Üniversitesi’nde "Yapay Zekâ" konuşuldu

20.05.2019 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) tarafından “Yapay zekâ tabanlı bir öğretmen mümkün müdür?” adlı seminer düzenlendi. AÖF 9. Kat Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminere, Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse konuşmacı olarak katıldı. Seminerde yapay zekâ hakkında bilgiler verildi.

Utku Köse: "Yapay zekâ günümüz ve geleceğin en önemli bilim alanlarından biri"

Yapay zekânın çok disiplinli özelliği nedeniyle günümüz ve geleceğin en önemli bilim ve araştırma alanlarından biri olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse, günlük hayatta birçok alanda kullanıldığının altını çizdi. Dr. Öğr. Üyesi Köse, “Yapay zekâ özellikle 21. yüzyıl başlarından itibaren günlük hayata daha fazla nüfuz etmiş ve tıpkı bilgisayar ve İnternet teknolojilerinde olduğu gibi adından sıkça söz edilir bir kavram olmuştur.” dedi. Yapay zekâ çözümlemelerinin özünde makine öğrenmesi odaklı olanlar (öğrenen sistemler) ve öğrenme olmaksızın çalıştırılan çözümler (bulanık mantık) olarak iki temel gruba ayrılabileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse, “Makine öğrenmesi özellikle rutin süreçleri içeren daha tutarlı olan problemlerde neredeyse yüzde yüz başarı sergilemektedir. Ancak kaotik problemler ve kontrolü daha fazla çaba gerektiren bileşenlerden oluşan problemler için durum farklıdır. Yapay zekâ tabanlı bir öğretmeni kodlamaya kalktığımızda karşımıza çıkacak olan en önemli problemlerden biri ‘veri’dir. Özellikle de veri boyutudur.” ifadelerini kullandı.

"Pyhton ile yapay zekayı kolayca kodlayabiliriz"

Yapay zekâ kodlanmasın günümüzde daha kolay yapıldığını belirtenDr. Öğr. Üyesi Köse, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Pyhton yapay zekâyı yazmayı- kodlamayı kolaylaştıran bir ortam. Pyhton, kütüphane kullanmamızı, daha kısa komutlar ile direkt sonuca ulaşmamızı sağlıyor. Yapay zekâya ilk başlangıçta Pyhton kullanmanızı önermem.Çünkü öncelikle arka plandaki algoritma yapısına hâkim olmakta yarar var. Belli bir yol kat ettikten sonra Pyhton size bayağı bir zaman kazandırıyor. Satırlar dolusu yazmanız gereken bir uygulamayı birkaç satır ile çözüyorsunuz.”

 

Gönderen: haber
1723 defa okundu 
 


Eğitim
Anadolu Üniversitesi öğrencisinden anlamlı başarı
İşini bıraktı, tekrar öğrenci oldu, şimdi öğretmen olacak
Her yaştan Açıköğretimli mezuniyette buluştu
Bakan Turhan`dan ebeveynlere yaz tatili önerileri
Başarıya Doğru Emin Adımlar!

 

 
Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi - 0222 221 45 20